Verkkovelhon initiaatioriitti: Salakirjoitus

Todellisen verkkovelhon tunnistaa siitä, että hänellä on hyppysissä perusasiat mainiosti. Sen lisäksi hän on jo harjoitellut yhtä verkkovelhon tärkeintä taitoa eli tiedonhakua. Se onkin tämän ensimmäisen Verkkovelhon initiaatioriitin teema.

Kerron sinulle nyt salaisuuden: Taitavimmatkaan koodivelhot eivät osaa ihan kaikkea, sillä verkkosivukoodin maaginen maailma pyörteilee jatkuvassa muutoksessa. Mutta sen minkä mestarivelhot osaavat erittäin hyvin, on ratkaisun löytäminen uusiin koodiongelmiin internetin ihmemaasta. On melkeinpä mahdotonta, ettei joku muukin olisi jo painiskellut samanlaisen HTML- tai CSS-tempun parissa aiemmin.

salakirjoitus
Tehtävänäsi on etsiä vastauksia siihen, miten HTML- ja CSS-koodin sekaan voi lisätä salakirjoitusta eli tekstiä, joka ei verkkoselaimella sivuasi katselevalle käyttäjälle näy. Tätä salakirjoitusta kutsutaan koodipiireissä kommentiksi.

  1. Selvitä miten HTML-kommentti tehdään ja lisää sellainen sivullesi.
  2. Selvitä miten CSS:ssä merkitään kommentti ja lisää sellainen CSS-tiedostoosi
  3. Ota selvää myös siitä, mitä hyötyä kommenteista on HTML:ssä ja CSS:ssä.

Käytä apuna suosikki hakukonepöllöäsi tai lähde liikkeelle W3Schoolsin sivujen kautta.

Kun olet valmis, esittele salakirjoituksesi eli kommenttisi opettajalle ja kerro, mitä hyötyä niiden käytöstä on.

Jotta sinut otetaan jäseneksi Verkkovelhojen piiriin, on sinulla oltava yksi raha tai mainepiste.
Niitä tienaat, kun harjoitat seuraavia verkkovelhotaitoja:

> Olen todellinen Verkkovelho!